Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

warmińsko-mazurskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konkurs „Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej”

25.08.2020

Informujemy, że Warmińsko–Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach konkursu nr 4/2020 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) na wybór operacji, które będą realizowane w 2020 r. i 2021 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2020–2021, zrealizował operację pn.: „Promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi mazurskiej".

Operacja miała na celu:

  1. Podniesienie jakości estetycznej i turystycznej wsi mazurskiej obfitującej w bogatą stolarkę i oryginalne zdobnictwo.
  2. Promowanie pomysłów aranżacji zagród wiejskich z zachowanymi elementami architektury regionalnej Mazur i wykorzystaniem tych zagród do prowadzenia działalności pozarolniczej.
  3. Wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie estetycznego i funkcjonalnego urządzania zagród wiejskich z zachowanymi elementami architektury regionalnej Mazur.
  4. Zachęcenie mieszkańców terenów wiejskich do dbałości o piękno i estetykę swojego otoczenia oraz zaszczepienie w ludziach idei promowania dziedzictwa kulturowego.
  5. Wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych zagród mazurskich z zachowanym tradycyjnym charakterem architektury regionalnej.


Swoją chęć udziału w konkursie, poprzez nadesłanie zgłoszeń wyraziło 18 podmiotów z całego terenu Mazur. Do finału zakwalifikowało się 8 obiektów, które jury obejrzało i oceniło podczas dwudniowego objazdu. Z powyższej grupy, po długich dyskusjach i naradach wyłoniono 5 laureatów, których obiekty mogą Państwo obejrzeć w galerii poniżej.


Przedmiotem oceny były następujące kryteria:

  • Charakterystyczna forma zagrody, stan zachowania historycznego,
  • Zachowanie autentycznych elementów architektury regionalnej,
  • Estetyka i spójność obiektu,
  • Samodzielny wkład pracy,
  • Inne elementy stanowiące o wyjątkowości obiektu.

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem laureatom nagród z dyplomami gratulacyjnymi odbędzie się 03.09.2020 r., o godz. 10:00.w siedzibie WMODR.Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009