Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

warmińsko-mazurskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Największa grupa z Polski w historii współpracy z Côtes d’Armor!

01.12.2014

„Możliwość poznania innej kultury. Spotkanie interesujących osób, zarówno rodaków jak i obcokrajowców. Współdziałanie uczestników wyjazdu na różnych płaszczyznach jest dla mnie wzorem do działania w swoim społeczeństwie.” – to słowa Marioli Małyski z Wejsun podsumowujące wizytę studyjną do regionu Côtes d’Armor, która odbyła się w dniach od 27 września do 5 października 2014 r.

Côtes d’Armor to region partnerski województwa warmińsko-mazurskiego położony w północnej Francji. Tematem wizyty były inicjatywy odnowy wsi. Uczestnikami były osoby zaangażowane we wdrażanie Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”, w tym: koordynatorzy gminni, liderzy i członkowie grup odnowy wsi, władze gmin zakwalifikowanych do udziału w Programie oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Delegacja 4 dni spędziła w podróży, a pozostałe dni wypełnione były spotkaniami z ekspertami, władzami samorządowymi i prężnie działającymi organizacjami pozarządowymi. Grupa odwiedziła Annie Martin – rolniczkę prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne i przewodniczącą sieci „Bienvenue à la ferme” w Bretanii. Delegacja zapoznała się z działalnością Stowarzyszenia Rodzin Wiejskich. Duże wrażenie zrobiła ludoteka - zabawoteka. Tak mówi o niej Karol Syta – moderator i koordynator gminny z Rucianego-Nidy: „Jest to dobry pomysł i prosty projekt. Wystarczyło stworzyć warunki, gdzie rodzice z małymi dziećmi mogliby się spotkać i wzajemnie wymieniać spostrzeżeniami. Jest to temat mi szczególnie bliski, ponieważ od blisko 5 lat jestem rodzicem, a od ponad 6 lat uczestniczę w realizacji projektów wyrównujących szanse rozwojowe małych dzieci. Przyznam, że myślałem nad czymś takim. Tylko w oparciu o funkcjonujące przedszkole”. W miejscowościach Paraclet, Dinan i Rostrenen grupa dowiedziała się więcej o aktywności lokalnych grup działania, a także o inicjatywach na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Na trasie wizyty znalazła się również wieś partnerska Aniołowa, czyli Saint Thelo. „Muzeum lnu, w urokliwym zakątku, z miejscem agroturystycznym” – tak o miejscowości napisała Aneta Przybułowska z Elgnówka w gminie Olsztynek – „Można zwiedzać i odpoczywać jednocześnie. Poznać początki inwestycji, tradycji wielopokoleniowej i wykorzystania lokalnego produktu jakim jest len”. Drugą z miejscowości tematycznych, która także spotkała się z dużym zainteresowaniem, było Becherel – w której piękno architektoniczne wplecionych jest kilka antykwariatów, gdyż motywem przewodnim jest tu książka.

Wizyta nie mogłaby się odbyć, gdyby nie olbrzymi wkład pracy Anny Planchais i jej współpracowników z Rady Generalnej Departamentu Côtes d’Armor. Podkreślali oni, że po raz pierwszy gościli tak dużą grupę – z tłumaczką łącznie było 45 osób, ale była to ekipa bardzo zdyscyplinowana i nieproblematyczna.

Cele wizyty zostały osiągnięte – poznano wiele inicjatyw odnowy wsi i przedsięwzięć, w których społeczność lokalna jest inicjatorem i realizatorem, ale przede wszystkim wyjazd stał się inspiracją do upiększania wsi, stworzenia miejsca podobnego do francuskich ludotek, stworzenia organizacji pozarządowej, która będzie zrzeszała osoby związane z Programem Odnowy Wsi, a także nawiązania partnerstw w sołectwami w Bretanii.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

 Tekst: Kamila Górska-Kłodzińska

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009