Najlepsze gospodarstwa agroturystyczne regionu
Zakończyła się kolejna edycja Konkursu Agro-Eko-Turystycznego „Zielone Lato”, który ma na celu wyróżnienie i promowanie najlepszych gospodarstw agroturystycznych działających na Warmii i Mazurach oraz popularyzację wypoczynku na wsi. Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach.
W kategorii „wypoczynek u rolnika” (typowe gospodarstwa agroturystyczne) pierwsze miejsce przyznano ex aequo: Gospodarstwu Agroturystycznemu „Placówka” z Wężówki w gminie Wydminy [www.placowka.com.pl] oraz Gospodarstwu Ekoturystycznemu „Ostoja” z miejscowości Bartosze w gminie Ełk [www.ostoja.mazury.pl]. Miejsc drugiego i trzeciego nie przyznano, ale za to równorzędne wyróżnienia otrzymały trzy obiekty: Gospodarstwo Agroturystyczne „Janczary” z Barczewka (gmina Barczewo) [www.janczary.pl], Gospodarstwo Agroturystyczne „Siedlisko Sabinowo” z miejscowości Stawki (gmina Węgorzewo) [www.sabinowo.pl] i Ekoturystyka „Dwór Klewiny” z Klewin (gmina Banie Mazurskie) [www.dworklewiny.pl].
W kategorii „wypoczynek na wsi” (inne obiekty turystyczne położone na terenach wiejskich) pierwsze miejsce zajęły „Domy Konesera” z Trzcinu w gminie Grodziczno [www.domykonesera.pl]. Na drugim uplasowały się ex aequo: Gospodarstwo Agroturystyczne „Fajne Miejsce” z Tłokowa (gmina Jeziorany) [www.fajnemiejsce.pl] i Gospodarstwo Agroturystyczne „Moniówka” z Nowego Kawkowa (gmina Jonkowo) [www.moniowka.pl], a na trzecim – Gospodarstwo Agroturystyczne „Stara Szkoła” z miejscowości Browina (gmina Kozłowo) [www.browina.pl].
W kategorii „zagrody edukacyjne Warmii i Mazur” (obiekty z ofertą edukacyjną) nagrodę specjalną przyznano Zagrodzie Edukacyjnej „Tusinek” z Rozóg (gmina Rozogi) [www.tusinek.com.pl].
Organizatorami „Zielonego Lata” są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli obiektów turystyki wiejskiej, jak i wśród osób korzystających z ich usług. Przyczynia się do ciągłego wzrostu jakości i zakresu oferty agroturystycznej w regionie, a poszukującym wypoczynku wskazuje najciekawsze propozycje spędzania wolnego czasu na warmińskiej i mazurskiej wsi. Oddajmy głos laureatom.
Agata Rudnicka, właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego „Placówka”:
– Biorąc udział w konkursie, chcieliśmy pokazać, że na wsi można odpoczywać w klimacie sielskim i anielskim, ale jednocześnie w warunkach, które standardem nie odstają od dobrej klasy hotelu. A także, że są miejsca takie jak nasze gospodarstwo, gdzie cała oferta zostaje dostosowana do indywidualnych oczekiwań każdego gościa, aby jak najbardziej umilić mu pobyt. Zwycięstwo w konkursie to dobra promocja dla naszego gospodarstwa, bo potwierdza, że jego oferta jest wiarygodna, a jej jakość została wysoko oceniona przez obiektywne gremium.
Wiesław Haraburda, współwłaściciel Gospodarstwa Ekoturystycznego „Ostoja”:
– Konkurs na różne sposoby pomaga w promocji naszej oferty. Ale staramy się oczywiście zaistnieć w świadomości potencjalnych gości także w inny sposób, głównie za pośrednictwem internetu. Nawiązaliśmy współpracę z partnerem w Holandii, który organizuje pobyty w gospodarstwach w naszym regionie, położonych niedaleko od siebie. Goście spędzają w jednym miejscu kilka dni, a potem przemieszczają się pieszo czy rowerami do kolejnego, podczas gdy ich bagaże są przewożone. Oczywiście mamy też gości z Polski, a poza sezonem z noclegów u nas korzysta wiele osób, które przyjeżdżają do pobliskiego Ełku.
Agnieszka Szkop-Gwiazda, właścicielka „Domów Konesera”:
– Dla obiektów zlokalizowanych w górach czy nad morzem główną atrakcją jest samo miejsce. W innych regionach właściciele muszą sobie radzić, obierając jakąś specjalizację. W naszym przypadku opiera się ona na osobistych zainteresowaniach związanych z muzyką klasyczną. Inne obiekty proponują np. zdrową kuchnię czy zajęcia z końmi. Oczywiście najlepiej jeśli profil tej działalności wiąże się z zainteresowaniami właścicieli. Poza tym liczy się różnorodność oferty, dopasowana do miejsca i ludzi, którzy ją wcielają w życie. Ważny jest również poziom obsługi, gościnność i przyjazny klimat oraz dobra kuchnia.
Grzegorz Winiarek, właściciel Zagrody Edukacyjnej „Tusinek”:
– Zagrodę edukacyjną organizujemy od wiosny, ale ofertę atrakcyjnych pobytów przeznaczonych dla dzieci i rodzin mamy już od dawna. Poza sezonem gościmy np. przedszkola z miast, w sezonie letnim – matki z dziećmi. Uruchamiając zagrodę, liczymy na wzrost zainteresowania gości, tym bardziej, że dysponujemy szerokim zapleczem dla nich. Oferujemy noclegi, naturalną żywność, produkujemy sery, mamy ogrody i zwierzęta domowe. Warsztaty i poznawanie tradycyjnych, ginących zawodów to kolejna propozycja, która wpisuje się w nurt edukacji dla najmłodszych.
/ras/fot. Domy Konesera